РОНДЕЛЬНЕ СВЯТО У БОРИСПОЛІ

В наш час, коли довкіль чути про важке життя, брак коштів, неможливість реалізації цікавих ідей, кожна вдала ініціатива активних людей заслуговує якнайповнішого висвітлення. Успіх одних є прикладом для інших, таким собі вказівником до можливостей та перспектив. Саме до таких успішних проектів можна віднести Міжнародний фестиваль ронделя «На берегах Альти», який започаткував разом зі своїми однодумцями голова Асоціації поетів-ронделістів України Микола Боровко. Фестиваль проводиться раз на рік посеред травня у Борисполі й гуртує поціновувачів цієї поетичної форми з Болгарії, Македонії, Молдови, Польщі, Словаччини та інших країн Європи. Цьогоріч заходу виповнилося п’ять років. Достойний вік як для мистецького проекту. А з чого ж усе починалося? Які сподівання покладали на захід його засновники? 

Говорить заступник голови Асоціації поетів-ронделістів України Володимир Литвин:

– Звичайно, ініціатива належить Миколі Боровку. Він перший в сучасному літературному процесі наблизився до розгадки цього жанру. На той час у нього вже була не одна сотня ронделів, тож зрозуміле його бажання розширити обрії ронделя. Яким чином? Організувати фестиваль. Перший Фестиваль відбувся у травні 2015 року. На ньому було також створено Асоціацію поетів-ронделістів України. 

– Якими успіхами можете похвалитися через п’ять років невтомної роботи?

– Початкові плани роботи і Асоціації, і Фестивалю перевершили найоптимістичніші сподівання. До Першого фестивалю Микола Боровко уклав «Антологію українського ронделя» на 120 сторінок (збиралося все, що можна було знайти). Наразі можна було б упорядкувати таку антологію томів з пяти – семи. Започатковано престижну літературну премію «Рондель року» (маємо вісім лауреатів). Цьогоріч засновано Медаль Асоціації, якою нагороджуються лауреати премії, спонсори Фестивалю, організатори. За сприяння Асоціації (упорядкування, редагування, рецензування) видано більше десяти книг ронделів окремих авторів (М. Боровко «Теургія», «Діагноз», три збірки ронделів М. Боровка українською – французькою, українською – польською, українською – румунською мовами, В. Женченко «Нічні ронделі», І. Гайворон «Волосся Вероніки», Марія Фоміна «Згорають дні без полум’я і диму», «Все життя добро творити людям», Н. Ігнатенко «Сто ронделів», «На стрімкій бистрині», «Колише яблуня плоди», книг, в яких є розділи ронделів, добірок в колективних збірниках, антологіях, альманахах тощо. 

Цьогоріч на Фестивалі було презентовано збірки М. Боровка «Недільне двокнижжя», Н. Ігнатенко «Ходить попід вікнами безсоння», Л. Яцкової «Рон-де-лю-бов», антологію «У Борисполі вишні виспіли» (серед багатьох поезій різних жанрів є ронделі членів Асоціації), журнал «Київ» (№ 5 – 6 за 2019 рік) помістив розділ «От і рондель: стрункіш од стріл і грацій» (26 авторів). А ще побачила  світ антологія сучасного українсько-болгарського ронделя «У колі ронделя / В света рондела» (українською і болгарською мовами, упорядник М. Боровко, перекладачі: Ваня Ангелова та Інна Ковальчук).

Членами Асоціації поетів-ронделістів України стали понад 50 поетів.

 Учасники фестивалю

– Якщо не секрет, хто підтримує фінансово фестиваль? Чи є у нього віддані донатори?

– Головними, практично незмінними спонсорами, усіх Фестивалів є Бориспільська міська рада, ТОВ «Транспромсервіс», ПрАТ «Агробудмеханізація», ПрАТ Бориспільський комбінат будівельних матеріалів», ТОВ «П. М. ІНВЕСТ», Бориспільське районне споживче товариство, ПАТ «Атас-Бориспіль», ТОВ «Трест «Бориспільсільбуд».

– Яким ви бачите майбутнє фестивалю «На берегах Альти»?

– У планах – створення Міжнародної асоціації поетів-ронделістів. Розпочинаємо роботу над упорядкуванням солідної, може, в кількох томах антології ронделя. І, звичайно ж, підготовка до наступного Фестивалю.

На ювілейному фестивалі Київська обласна письменницька організація була представлена членом правління КОО НСПУ письменником Геннадієм Горовим, який приїхав до Борисполя разом зі своєю мамою, також ронделісткою – Оленою Горовою. Які враження залишилися у нього після двох фестивальних днів?

Говорить член НСПУ та НСЖУ, член правління КОО НСПУ – Геннадій Горовий:

Геннадій Горовий з мамою

– Синоптики нас активно лякали рясними дощами, одначе, видно, рондельна сила розігнала всі хмари. Було сонячно і надворі, і в душі. Коли в одному місці збирається стільки творчих особистостей – кожна хвилина просякнута і віршами, і жартами, і різноманітними сюрпризами. Це здорово! Фестиваль у мене залишив по собі тільки найкращі спогади. Дяка його організаторам, низький уклін усім, хто їх підтримує та побажання усьому славному рондельному товариству зустрітися у дружньому колі ще не раз.

 

Маємо посвідчення членів Асоціації поетів-ронделістів України

Сподіваємося, на шостому фестивалі ронделя Київська обласна письменницька організація буде представлена вже значно потужнішим складом. Ну, а те, що шостий фестиваль відбудеться, це безсумнівно!

Додаткова інформація